Den druhý 2020:

Ve čtvrtek 20. února 2020 začal v Červeném Kostelci už 23. ročník krajské postupové přehlídky amatérského činoherního a hudeního divadla. Přinášíme vám z festivalu aktuální informace den po dni.

Náchodská divadelní scéna, Náchod

Ted a Willis a Richard Gordon: Doktor v domě

režie: Petr Dudáček

hrají: Jan Grufík, Radek Rak, Jiří Ježek, Zuzana Prouzová, Cyril Šourek, Zdeněk Zelený, Kristýna Dudáčková, Saša Jaroměřská, Jana Možíšová

Náchodská divadelní scéna se letošní přehlídky účastní hned dvakrát. V pátek dopoledne se představila nová herecká nastupující generace v komedii Doktor v domě, ve které se to hemží studenty medicíny a sestřičkami. „Většina stála poprvé na jevišti. Jsem rád, že jejich několika měsíční snaha došla k této inscenaci. Doufám, že budeme i nadále spolupracovat,“ říká režisér a principál souboru Petr Dudáček.

Jednou z mladých hereček je také Zuzana Prouzová. Po prvním čtení si moc nedovedla představit výsledek, ale během zkoušení se jí hra líbila čím dál víc. Koneckonců se odehrává ve studentském prostředí. „Pan režisér dal prostor i našim nápadům. Jsme za to šťastní,“ uvádí mladá herečka.

Náchodská divadelní scéna, Náchod

Jiří Hubač: Generálka Jeho Veličenstva

režie: Ludmila Šmídová

hrají: Ludmila Šmídová, Pavel Rys, Miloš Malý, Petr Horký, Petr Neuman, Tomáš Hejzlar, Milan Urban

Náchodská divadelní scéna je velký soubor. A tak část herců vyklidila prostor svým kolegům, kteří nastudovali s Ludmilou Šmídovou hru Jiřího Hubače Generálka jejího veličenstva. Paní režisérka si dokonce střihla hlavní roli, a to znovu po mnoha letech. Jak je to možné? „Mně se ta hra vždycky líbila. Tenkrát jsem si to zahrála jako manželka, dnes jako babička. Dostala jsem tip od kolegyně, která mi prozradila, že v Praze v této inscenaci hraje Jiřina Bohdalová. Nejdřív jsem se divila. Ale potom se mi ten nápad ztvárnit tu roli jako babička moc líbil. Je to krásná barevná role, kde se člověk může smát i plakat,“ říká Ludmila Šmídová. Její velkou partnerskou oporou na jevišti je Pavel Rys jako Napoleon.

Hrát a zároveň režírovat není snadné. Jaký klíč na to má Ludmila Šmídová? „Když do toho jdete s chutí, máte určitou představu, šikovné a inteligentní kolegy, kteří ji chápou, stačí je pak jen lehce postrčit.

DS Na tahu, Červený Kostelec

Johann Nepomuk Nestroy: Šéf kontra vagabund

režie: Pavel Labík

dramaturgická úprava: Pavel Labík a Zdeněk Tesař

hrají: Jan Brož, Vlastimil Klepáček, Tomáš Rosa, Viktor Polák, Pavel Staněk, Petr Hejzlar, Marcela Nejmanová, Milena Langrová, Karolína Kuldová, Naďa Eflerová, Renata Fantová, Richard Bergmann, Ivo Fanta, Daniel Wagner, Václav Koreček, Rostislav Hejcman, Jaromír Hůlek, Helena Bitnerová, Jiří Janda, Jiří Kábrt, Vojtěch Kábrt, Josef Hejna

Písničky, reklamy lokálních sponzorů, skeče, souvislosti současné doby – to všechno postaveno na městské frašce Johanna Nepomuka Nestroye. Tak vypadala druhá soutěžní inscenace domácího souboru Na tahu. Režisér Pavel Labík hledal hru, ve které by si zahrálo co nejvíce členů rozsáhlého červenokosteleckého soboru, zároveň se mu nechtělo investovat do někdy pro amatéry neúnosně drahých autorských práv a také pátral po titulu, který publikum pobaví. „Se Zdeňkem Tesařem jsme to přepsali do současnosti. Děláme si srandu z televize, která je plná přblblých pořadů prošpikovaných reklamami. Přesně tak jsme to udělali my. Je to jedna velký televizní reality show s reklamami našich sponzorů,“ vysvětluje Pavel Labík. Což je geniální nápad. V reklamách natočených na klíč si zahrál zbytek souboru. A sponzoři rádi přidali pivo, víno, uzeniny. Byli i najednou peníze pro externí spolupracovníky jako například kameraman apod.

Pavla Labíka nesmírně překvapilo zkoušení. On sám jako režisér je nervák, ale tentokrát všichni do zkoušek chodili rádi a připravení, že nebyl důvod k rozčilování.

Autorka textu a videí: Kateřina Fikejzová Prouzová

Autor fotografií: Ivo Mičkal

Videa najdete, když budete rolovat tuto stránku dolů!