DS Na tahu, Červený Kostelec
Vasilij Sigarev: Detektor lži,
režie: Marcela Kollertová, Naďa – Markéta Bohunková, Boris – Petr Misík, Hypnotizér – Petr Máslo
Domácí soubor Na tahu se jako spolupořadatel často musí přizpůsobovat. Hraje většinou v časy, kdy přespolní nemůžou. Od služby z baru si odskakují na jeviště a jen co dohrají, opět vlítnou naplno do svých hostitelských povinností. Letos se jim dostalo privilegia přehlídku začít. Díky tomu si soubor připravil scénu a světla den předem.
„Těšíme se na to. Přijdou se na nás podívat kamarádi nejen z Červeného Kostelce, ale i z jiných souborů,“ říká herečka Markéta Bohunková deset minut před představením. Inscenaci jednoho z nejhranějších současných ruských dramatiků Vasilije Sigareva nastudovala Marcela Kollertová. Jeho texty jsou psané s velkou nadsázkou a vyžadují od herců velké nasazení. „Při zkoušení občas herci oponovali, že to snad nemyslím vážně. Ale nakonec poslechli. Nebo jsme našli kompromis.“
A jak by herci prošli na Detektoru lži? Ptám se pánů Petra Misíka a Petra Másla, jestli umí výborně text. Raději nezapírají. Přiznávají, že ne. Nic takového ale během představení nebylo vidět. Diváky červenokostelečtí pobavili.
DS Jirásek, Nový Bydžov
Pavel Kohout, Alexandr Gregar: Cesta kolem světa za 80 dní
režie: Alexandr Gregar, hrají: Phileas Fogg / Jiří Vacek; Paspartout / Lukáš Šanda; Fix, detektiv/ Petr Kruliš; Auda, vdova/ Pavlína Strnková, dále hrají / Pavel Skořepa, Martin Flégr, Milan Marek, Petr Pospíšil, Jan Kohout, Vladimír Všetečka, Jiří Hruška; Eliška Tláskalová, Pavlína Hanušová, Zuzana Svatoňová, Nikola Berounská, Linda Macháčková a Simona Maxová, divadelní kapela: Miroslav Vobořil, Petr Prouza, Miloš Široký, Jana Tichá, Pavel Trhoň a Václav Tláskal.
Režisér Alexandr Gregar se na jevišti se souborem z Nového Bydžova potkal potřetí. Poprvé společná sáhli po komedii dell arte dramatika Jaroslava Vostrého Tři v tom. Po druhé nazkoušeli velký projekt Alleluja, svatá Nituš! (Florimond Hervé / Henry Meilhac a Arthur Milhaud) s pětačtyřiceti účinkujícími, kde nechyběla živá kapela. Třetí volba padla na Cestu kolem světa za 80 dní od Pavla Kohouta, kterou Saša Gregar hlavně zkracoval. „Zkoušení bylo poměrně dlouhé. Inscenace má 40 obrazů. Sedm herců hraje sedmdesát postav. Plus čtyři hlavní role. Navíc soubor tento žánr kabaretu ještě nepotkal,“ vysvětluje Saša Gregar. Hlavně přestavby musí klapat. Pro inscenaci vznikly nové autorské písně. Byla to náročná práce.
„Pavel Kohout svou dramatizaci napsal v roce 1961. A já jsem v tom hrál v roce 1962 jako devatenáctiletý chlapec. Proto jsem se k tomu vrátil, ale vůbec jsem netušil, jak to bude těžké,“ dodává Gregar.
Soubor z Nového Bydžova je plný muzikantů a zpěváků. A snaží se toho využít i v této inscenaci. Jedna z hlavních hereček Pavlína Strnková přijela s hlasovou indispozicí. Na jevišti ze sebe vydala maximum a po představní téměř nemluvila.
Principál a představitel detektiva Fixe byl zvědavý na rozborový seminář. „Jsme zvědaví na odborné hlasy. Samozřejmě, když he hodnocení poroty kladné, bereme ho vážně,“ směje se Kruliš. Názory lektorského sboru považuje trochu za subjektivní. Záleží i na vkusu jednotlivce. „A i na nás, jak se nám to zrovna povede,“ dodává. Inscenace má hodně obrazů a přestaveb. Nejtěžší bylo všechno zkoordinovat, aby to dobře šlapalo.
A ještě vám představíme naši porotu! Jsme na ni náležitě hrdí! Je totiž skutečně odborná, mluví k věci, srozumitelně a má smysl pro humor. Pravda, moc nás nešetří, ale my něco vydržíme!
Autorka textu a videí: Kateřina Fikejzová Prouzová
Autor fotografií: Ivo Mičkal
Souhlasím Tyto stránky používají cookies za účelem lepšího komfortu jejich prohlížení. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.