Yvonna Kršková: moje nápady vždycky odnesou lidé okolo

Tvůrčí žena, která se rozhodla, zvelebovat svůj kraj divadlem. Herečka, režisérka a osoba, která má na svědomí mnoho krásných kulturních akcí a nápadů. Jedním z nich je třeba i kniha Pověsti z Pohledu a okolí.

záznam streamu: ZDE

Divadlo se stalo láskou, loutka životem

Yvonna Kršková začala s divadlem v 17 letech, kdy vstoupila do souboru ADIVADLO v Havlíčkově Brodě. Dále dostala šanci v nově vznikajícím souboru FAX, kde poprvé okusila krásu režie. Pak v roce 1990 zakládala Divadélko MRAK. „Tehdy nám moc pomohl Boris Šlechta, bývalý člen divadla Drak, který nás učil první krůčky a práci s loutkou. Já tu loutku mám moc ráda a chtěla jsem to moc dělat aspoň trošku jako tady v Hradci. Začala jsem hodně psát a tvořit. Potom se objevil pražský režisér Honza Prokeš z Divadla Elf. Začali jsme pracovat spolu. Já jsem vnášela do her a pohádek ženská témata a Honza zase mužská. Díky tomu jsme byli v rovnováze,“ vzpomíná Yvonna Kršková na začátky Divadla MRAK, které existuje dodnes a má na svém kontě pěknou řádku titulů.

Magický svět pohádek a loutek se těžko opouští

Nejkrásnější pro Yvonnu Krškovou jsou pohádky. „Je o tom, že vždycky všechno dobře dopadne. Dospěláci i děti mají možnost zapomenout na všední realitu a ponořit se do pohádky,“ říká Yvonna, která popisuje, jak se dá pomocí loutek krásně čarovat. Díky tomu si diváky získá na svou stranu a strhne je pro příběh. Jedním takovým pomocníkem pro vtáhnutí do loutkové pohádky je Yvonny oblíbený partner, skřítek Šubísek, se kterým sehrává několik pohádek. Šubísek však není zdaleka jedinou oblíbenou loutkou. „Nemůžu říct, který druh loutek mám nejraději. Vybíráme si je tak, aby to bylo přínosné pro to představení.“

Moje nápady vždycky odnesou lidé okolo

Podle vyprávění Yvonny Krškové se zdá, že je opravdu renesanční žena, která si všechno zastane sama. Jak ale odkrývá, má štěstí na mnoho šikovných lidí, kteří jí v její divadelní práci pomáhají. „Prosím vás ne, nedělám si nic sama. Já vím, jak to má vypadat. Ale vždycky to odnese někdo v okolí, kdo mi s tím pomůže. Naštěstí mám vždycky kolem sebe někoho, koho můžu oslovit. Často to odnese můj muž, který je manuálně zručný, dokonce umí na šicím stroji, takže loutky často vytváří on. – Skladujeme všude. Měli jsme garáž, teď je toho hodně u kolegy, podědila jsem starý dům, kde v přízemí máme kostýmy, kulisy a zkušebnu. Manžel není divadelník, ale roky nám dělal agenturu, protože ty technické věci nedávám, takže nám dělá papíry a já mám šanci spíš tvořit inscenace.“

V Pohledu jak z pohledu

Yvonna Kršková žije ve vesničce Pohled, nedaleko Havlíčkova Brodu. Vypráví o této vesničce jako o malebném místě s krásným historickým centrem, které ji zcela pochopitelně nutí k tvůrčí činnosti. A v Pohledu má Yvonna na svědomí hned několik počinů, které pomalu získávají svou tradici. „Děláme třeba Putování za Betlémskou hvězdou. My u nás na vesnici máme krásný kostelíček sv. Ondřeje a nahoře je poutní místo sv. Anna. Několikrát mě napadlo, že u toho kostelíčku by bylo něco krásného. Takže jsme udělali putování třech králů, které začínalo v roce 2020. Na akci se sjíždějí lidé opravdu ze širokého okolí. Dokonce jsem Putování ve zkrácené verzi hráli na Staroměstském náměstí v Praze.“

DS POKUS POHLED je Pohledské kulturní seskupení, které se stará nejen o kulturní život ve vesnici, ale hlavně zkouší divadlo. V obci má DS POKUS každý rok na starost program při rozsvěcení vánočního stromu, kdy Yvonna každý rok vymýšlí nové pásmo. Dále se zde pořádají denní i noční pohádkové lesy. Otevřená cesta pro tvorbu divadla v obci samozřejmě nebyla jen tak. Yvonna Kršková musela postupem času získávat důvěru, ale jako divadelnice – místní loutkářka si vydobyla své postavení. Díky tomu může dnes pracovat na svých projektech v úzké spolupráci s obcí, bez jejíž podpory by to šlo těžko. „Drží nám palce starosta i místostarosta. Je to týmová práce. To v praxi znamená, že když my potřebujeme, obec nám pomůže a naopak. Vycházíme si vstříc. Člověk to sám nedá. Vděčím obecnímu úřadu za to, že nám pomáhá finančně a poskytuje nám prostor,“ říká Yvonna Kršková.

Vznik obnovené divadelní tradice v Pohledu

Podle Yvonny Krškové se divadlo v Pohledu hrálo asi do roku 1960. Poté přišlo dlouhé nic. Téměř všichni ze současného divadelního souboru jsou divadlem nepolíbeni. „Začalo to tím, že se dobrovolníci zapojovali do pohádkových lesů,“ vysvětluje kontext vzniku svého souboru Yvonna Krčková. „Lidé viděli, že to funguje a nabalovali se další a další dobrovolníci. Nakonoec to byli právě oni, kteří chtěli založit divadlo. Já jsem se najednou z role toho, kdo píše, dostala do role režiséra. A opravdu mám z toho respekt. Kdysi jsem absolvovala lidovou konzervatoř v oboru režie, takže teď to zužitkuju. Udělali jsme první hru, diváci přišli s nejasným očekáváním, ale najednou říkali, že to je dobrý. A chodí znovu a znovu.“

Se skupinou lidí, kteří v životě divadlo nehráli, musela Yvonna, a stále musí, věnovat nějaký čas herecké průpravě a seznamování s divadelními zákonitostmi. Z jejího vyprávění to ale vypadá, že si to všichni nanejvíc užívají. Zkrátka v Pohledu to už žije divadlem. „Právě na první zkoušce jsme vytáhli různé herecké etudy. Musela jsem se nejdříve předvést já jako vozembouch. Potom se ostatní otevřeli. Nastudovali jsme hru Antonína Procházky S tvojí dcerou ne. Je to tak geniálně napsané, že tam nic není vedle. Dostávali jsme se do toho díky těm etudám a šlo to. Je to velký úkol. My totiž máme problém v tom, že my zkoušíme na ploše asi 4x5m. Nemáme kulturní dům ani kino sál – nic. Takže jsme zkoušeli v hasičárně,“ popisuje Yvonna Kršková, kterou i přes polní podmínky neopouští touha po tom, dělat divadlo. POKUS totiž už pracuje na své druhé inscenaci.

Kniha pověstí z Pohledu a okolí a dětský divadelní soubor POKUSTÓN

Krásná ilustrovaná kniha, kde je i mapa Pohledu a okolí – i takový počin má na svém kontě Yvonna Kršková. Když vznikala kniha, neobešlo se to samozřejmě ani bez divadla. „Prostě jsem k tomu vydání knihy potřebovala mít i divadlo. Takže pro dětský soubor Pokustón jsem zdramatizovala dvě pověsti a jednu kramářskou píseň. Máme tam třeba krásnou pověst, Kačenčin buk. – Pan František Hladík byl kronikář. U něj doma byly stohy krásně psaných povídek a knih. A mě oslovil kamarád, abych ty pověsti napsala do jedné knížky. Máme tam krásné ilustrace. Ty příběhy jsou všechno, co si lidé po staletí povídali a stále povídají.“ Vedle dospěláckého POKUSU tedy v současné době vede Yvonna i dětský dramatický kroužek Pokustón, pro který také píše hry. Z jejího pera dokonce vznikl i muzikálek, Tajemství vodní říše.

Divadelní festival v bramborárně

Yvonna Kršková se zmínila o tom, že bohužel není v Pohledu kulturní dům, či jiné místo, které by trochu nahradilo divadelní sál. A tak si Pohledští opět poradili. V prostorách bramborárny si vytvoří divadelní sál vždy, když je potřeba. Když pořádají Pohledský divadelní víkend, musí z bramborárny pryč zaparkované traktory a všechno se uklízí do čista. „Traktory musí odjet. Půjčíme si technické vysavače, abychom vysáli plochu a stěny. Dovezeme praktikáble, postavíme elevaci, dáme koberce a nakonec se hraje. Nedá se hrát v zimě, nedá se tam topit. Ale pan starosta slíbil, že postaví kulturák,“ s nadějí se směje Yvonna Kršková.

Splav vodníků z celé republiky

Aby se Yvonna Kršková opravdu ani chvilku nenudila, je jednou z mnoha hlavních organizátorů a hlav akce, Splav vodníků. Každoroční, týdenní, letní akce, věnovaná celým rodinám, které přijedou na dovolenou k rybníku. „Sejdou se na celý týden komedianti, kolegové z Budějovic, z Třeboně, z Havířova a celý týden děláme program pro děti. Nejdřív nás tam neměli moc rádi. To trvalo asi tři roky. A pak se to zlomilo. My tam děláme dopoledne třeba dílničky, odpoledne hrajeme pohádky. Dvakrát do týdne je denní pohádkový les a noční pohádkový les. Děti mohou soutěžit ve zpěvu s vodnickou kapelou. Můj kolega je vodnický král Josef Vošplpouch a já jsem ministryně vodo dopravy. Lidi už v začátku vítají vodnickou delegaci, celý týden tam s nimi jsme a v pátek večer je gala večer, kdy se za doprovodu lampionků a světel loučíme a plaveme rybníkem, aby děti opravdu viděly, že vodníci odplouvají,“ uzavírá vyprávění o svých tvůrčích činnostech Yvonna Kršková.

Poslechněte si záznam celého Antré:

záznam streamu: ZDE

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centrum uměleckých aktivit.

Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

foto: Tomáš Zeman

autor: Lucie Kotěrová