Divadelní soubor v Třebechovicích pod Orebem má bohatou historii. První písemná zmínka se datuje do roku 1655, kdy si v Náchodě místní požádali o sehrání nějaké divadelní hry.
„Spolková činnost byla v Třebechovicích vždycky velmi bohatá. Volejbalisti, hokejisti, tenisti, hasiči – každý spolek, když potřeboval na něco vybrat peníze, hrál divadlo. V okolní vesničkách v 19. století bylo několik divadelních spolků,“ říká Ivana Charvártová.
Bylo potřeba opravit zvonici? Nazkoušelo se divadlo a vybíralo se. Musela se koupit hasičská stříkačka? Šup udělat představení a za vstupné a dary ji pořídit. „Hrálo se všude, venku, v sokolovně, v hospodě. Doma nebylo místo, tam se třeba bydlelo v jedné místnosti. Život se odehrával v hospodách a těch tu měli více než třicet. Každá disponovala malým divadelním sálem,“ vysvětluje Ivana Charvátová s tím, že v Třebechovicích pod Orebem mám každý nějakého předka, který hrál divadlo.
Během války byla zakázaná činnost spolků i divadlo. Po válce manželé Simonovi, kteří se stýkali s místní intelektuální elitou, založili divadelní spolek Symposion. V roce 1945 se místní divadelníci spojili do jednoho spolku. „Název vymyslel pan Simon. Řecky to znamená společná pitka,“ uvádí Karla Drašnarová. Symposion byl ve starém Řecku a Římě důležitou společenskou institucí. Bylo to fórum pro muže dobrého původu, kteří mohli debatovat, intrikovat, chvástat se nebo prostě popíjet a bavit se s ostatními.
„Symposion měl od samého začátku štěstí na úžasné osobnosti, které byly nadané literárně, výtvarně. Kolem tohoto sdružení se potkalo báječné uskupení. Hodně to bylo o rodinách. Tatínek šel hrát divadlo, maminka pomohla šít kostýmy a děti dělaly na jevišti křoví,“ vyjmenovává Karla Drašnarová.
Třebechovický soubor měl vždy štěstí na výtvarníky. Scéna, kulisy a kostýmy byly vždy propracované, bylo to na úrovni národního divadla.
Které osobnosti v historii souhlas formovaly? To se můžete například dočíst v knize Rudolfa Faltejska Okouzlení divadlem. Právě Rudolf Faltejsek a jeho žena Jarmila zanechaly v Třebechovicích výraznou stopu. I když jim zlomil vaz rok 1968, kdy se nesmířili s poltickou situací a byli odstranění z kulturního a veřejného života.
„Divadelní spolek přešel pod ROH a všechno úplně utichlo. Začalo se dělat politicky angažované divadlo a pohádky pro děti,“ vzpomíná Ivana Charvátová. Nakonec v roce 1981 byl Ruda Faltejsek požádán, zda by se toho opět ujal. „I když panovala stále cenzura, s jeho návrtem divadlo neskutečně ožilo,“ popisuje historické milníky Karla Drašnarová.
Jak jsou na tom v třebechovičtí ochotníci teď. „Máme úžasný mladý soubor. Starší generace bohužel odešla. S pandemií se všechno zastavilo a přestalo se hrát. Někteří mají strach se vrátit nebo zlenivěli a nechce se jim do toho ochotničení naskočit zpátky,“ vypráví Karla Drašnarová s tím, že si mnozí už nedovedou představit, že naloží kulisy do autobusu a vyrazí někam na štaci.
„Začali jsme teď zkoušet s mladými lidmi, kterým je okolo osmnácti let. Jsou do toho zapálení. Dost na sebe slyší. Doufáme, že tu divadelní káru potáhnou dál,“ říká Ivana Charvátová.
Tato parta spolu vyrostla v dramatickém kroužku pod vedením Jiřiny Krtičkové. Vštěpila jim lásku k divadlu a vychovala z nich úžasné herce. Umí hrát na hudební nástroje, jsou pohybově nadaní.
DS Symposion Třebechovice pod Orebem často sahá po externích režisérech. Je to svěží vítr do souboru. Pravidelně spolupracuje s Petrem Hofmanem. Potkali se na společné práci také s Jiřinou Krtičkovou nebo Jaroslavem Pokorným.
„Momentálně našeho stálého režiséra nemáme. Je to problém, jsme blízko Hradce a jakmile se objeví někdo šikovný, v tu ránu je v Hradci. I ty talentované děti jdou do Jesliček. Jsme na tom bití. Asi mají pocit, že tam to bude lepší,“ uvádí Ivana Charvátová.
Jinak to v Třebechovicích mají jako veš většině souborů. Bojují s tím, že jsou věkově nevyvážení a mají drtivou převahu hereček. Najít titul, který se dá vhodně obsadit, je těžké.
Aktivních členů je teď zhruba třicítka a zkouší proti sobě dvě party.
Po covidové pauze se DS Symposion konečně dočká premiéry. V sobotu 20. listopadu uvede inscenaci na motivy známého filmu pro pamětníky Hotel modrá hvězda. Prvorepublikovou atmosféru dokreslí dobové melodie ansámblu Václava Marka Blue Star.
V Třebechovicích pod Orebem také pořádají podzimní divadelní přehlídku, na kterou zvou své kolegy z amatérského divadla. Trvalo několik let, než se podařila pro festival vybudovat divácká základna. „Museli jsme je naučit, že i malý ochotnický soubor může hrát špičkové divadlo. Samozřejmě zábavné žánry táhnou. Řachandy,“ usmívá se Karla Drašnarová.
Co má DS Symposion všechno na repertoáru? Jak se Karla s Ivanou dostaly k divadlu?
Poslechněte si záznam celého Antré:
Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centru podpory uměleckých aktivit - Impulsu, Hradec Králové.
Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.
foto: Tomáš Zeman
autor: Kateřina Fikejzová Prouzová
Souhlasím Tyto stránky používají cookies za účelem lepšího komfortu jejich prohlížení. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.