O přehlídkách v Ústí nad Orlicí: Orlická maska, Mladá scéna

Jak bude vypadat letošní ročník přehlídky činoherního a hudebního divadla v Ústí nad Orlicí Orlická maska 2023, a jak se liší příprava krajské a národní přehlídky. O tom a o mnohém dalším okolo přehlídek v Ústí s Lenkou Janyšovou.

záznam streamu: ZDE

Přípravy 9. ročníku přehlídky hodnotí zatím Lenka Janyšová jako docela jednoduché. A to z toho důvodu, že se bez problému přihlásilo hodně souborů. Je tedy přihlášeno 12 inscenací, což nebylo v každém roce samozřejmostí. Z toho důvodu bude přehlídka 4 denní. Začíná se ve čtvrtek kolem páté hodiny odpolední, a nedělním odpolednem bude přehlídka ukončena. Co se týče poměru činoherního a hudebního divadla, je to vcelku jednoduché. „Letos bude pravděpodobně jenom jedno hudební představení, a to sice z Turnova. Zbytek jsou činohry. Ale my nejsme postupová přehlídka jenom na Divadelní Piknik Volyně, ale i pro Popelku Rakovník. A to přijede taky jeden soubor, který hraje dětem,“ říká hlavní organizátorka přehlídky, Lenka Janyšová, která dál představuje jména lektorského sboru: „Letos v porotě zasedne oblíbený trojlístek: Saša Gregar, Vladimír Fekar ze Zlína, a Eva Spoustová z Prahy. S těmito třemi jsme přehlídku začínali a letos se u nás opět setkávají.“ Saša Gregar poskytuje souborům zpětnou vazbu jako herec, režisér a teatrolog, Eva Spoustová především jako odborník na hlasovou výchovu a jevištní řeč a Vladimír Fekar zastává složku dramaturgickou.

„Přehlídka se koná v prostorách Malé scény. Letos tam bude deset inscenací. Dvě inscenace jsou tak prostorné, že využijeme i prostor Roškotova divadla. Jeden soubor má přípravu na 2,5 hodiny, a to je opravdu hodně náročné to prokalkulovat tak, aby se tam ty 4 soubory na den vešly. Všechny rozborové semináře jsou na Malé scéně. Na semináře máme zvláštní odzvučený prostor nad jevištěm, takže nebudeme rušeni. A kdo by nechtěl být na rozborovém semináři, tak může klidně zůstat na baru, kde bude po celou dobu skvělé občerstvení,“ láká na průběh přehlídky Lenka Janyšová.

Pokud pojedete do Ústí nad Orlicí vlastním vozem, parkování je nejlepší na Mírovém náměstí. K ubytování můžete využít hotelů. V jednání je také ubytování na internátu UMPRUMky. Kdyby tedy někdo z veřejnosti chtěl, tak se nahlásí přímo Lence Janyšové, která dál projedná počet míst na ubytování. Na www.msuo.cz, jsou kontakty i další potřebné informace. Na baru budou i snídaně, polévky, gulášek, takže o pití a stravu nemusíte mít strach.

Mladá scéna – národní přehlídka a její specifika

Malá scéna hostí také národní přehlídku studentského divadla Mladá scéna. V letošním roce bude už 14. Ročník. V červnu se sjíždí mladé soubory do Ústí nad Orlicí. Účastníků bývá kolem 150 i víc. Malá scéna tehdy poskytuje zázemí mladému publiku a mladým názorům. „Řekla bych, že najednou ta Malá scéna žije opravdu do každého místečka,“ uvádí Mladou scénu Lenka Janyšová.

„My vlastně rozešleme pozvánku všem souborům, které u nás už účinkovali. Používáme k tomu i sociální sítě, aby soubory přijely. Vloni to už bylo fajn, ale bylo období dvou tří let, kdy jsem si říkala, jestli ty přehlídky budou moc pokračovat,“ naráží Lenka Janyšová na období covidu, kdy byly divadelní přehlídky buď zrušeny, nebo proběhly za velmi neobvyklých podmínek.

„Národní přehlídka je mnohem náročnější. Jedná se o patnáct souborů a patnáct soutěžních inscenací, a mnohdy mají speciální požadavky, kde chtějí hrát. Ne vždycky to je prostor divadelního sálu. Kromě toho probíhají po celou dobu přehlídky semináře, které jsou většinou na gymnáziu a na ZUŠ. Hodně souborů u nás také bydlí, takže když má přespávat na Malé scéně třeba 150 lidí, tak využíváme gymnázium – třídy, tělocvičnu. A to vše, včetně stravování, je náročné zajistit,“ popisuje náplň přípravy Mladé scény Lenka Janyšová. „Zároveň si ale velmi chválí, že probíhají diskuse a ty jsou poměrně velké. Mládež je úžasná, protože se opravdu baví, komunikují o jednotlivých inscenacích.“

Multifunkční dům Malá scéna a její fungování

Spolek Malá scéna provozuje také prostor Malá scéna, kde se Orlická maska, ale také další přehlídky a akce konají. Prostor prošel velkou rekonstrukcí, byl vybaven technikou, a od roku 2008 scéna funguje. „Nejdřív jsme tam byli s Petrem Hájkem a Petr se následně stal starostou. Takže já jsem po něm převzala starost o naše dítě, klubovou scénu,“ říká Lenka Janyšová. „Malá scéna nabízí i výstavy, filmové projekce, přednášky, ale konají se i hudební a taneční večery. Takže myslím, že je to opravdu multifunkční dům, a dá se pro omezený počet lidí udělat zajímavý program.“

Dále hovoří Lenka Janyšová o programové přípravě Malé scény: „My programujeme některé aktivity třeba i půl roku dopředu. A třeba kina a přednášky vznikají aktuálně, třeba měsíc, dva předem. I když někdo chce vystavovat, tak my nabízíme prostor pro to, aby každý mohl vystoupit a ukázat to, co umí. Aby to nevycházelo jenom z našeho spolku, ale může tam vystoupit opravdu kdokoli. My tvoříme zázemí za normálních finančních podmínek, řekla bych.“ O program se stará dramaturgická rada, což je několik lidí pracujících kolem Malé scény. Ti mají za úkol, zjišťovat poptávku a zájem místních, a dle toho shánět a sestavovat atraktivní program.

Od loňského roku Malá scéna disponuje také zkušebnou. Byl to prostor dlouho nevyužívaný kvůli zvuku. Loni město investovalo, takže se tam dá bez problémů zkoušet. V Malé scéně je pak ještě malinká zkušebna, momentálně volná, která slouží třeba pro kapely, nebo menší aktivity. Podle Lenky Janyšové určitě nejvíc diváků chodí na ústecké interprety. „Když je divadlo z Ústí, tak je plno. Když přednáší ústečtí, tak bývá naplněno. Když jsou známé tváře nebo úspěšný film, tak má Malá scéna problém s tím, aby se tam všichni vešli. A potom jsou ty klubové záležitosti, takže třeba děláme filmový klub pro náročného diváka, a tam chodí v průměru tak dvacet lidí.“

Se starci na chmelu pod taktovkou Saši Gregara

Lenka Janyšová při svých pedagogických aktivitách pracuje i se seniory. A při té příležitosti vznikla i nová inscenace, Se starci na chmelu. „Tato inscenace vznikla na základě toho, že jsem pracovala se seniorkami, a nebyla jsem schopná napsat scénář tak, aby nám to s těmi seniorkami odsejpalo. Saša Gregar měl scénář k této inscenaci napsaný. A když Saša viděl, jak jsem nešťastná, a viděl, že senioři chtějí hrát, tak nám ten scénář poskytl. Senioři a seniorky po něm skočili, a tím pádem jsme se Sašou nastudovali tuto hru. Je to pokračování – Starci na chmelu po 50 letech. Myslím, že Saša si to užíval. Snažili jsme se naplnit jeho ideu. Věřím tomu, že se budou chtít jet někam podívat, takže s tím určitě někam vyjedeme,“ říká o Starcích na chmelu Lenka Janyšová, která zde ztvárňuje jednu z rolí.

Poslechněte si záznam celého Antré:

záznam streamu: ZDE

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centrum uměleckých aktivit.

Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

foto: Tomáš Zeman

autor: Lucie Kotěrová