FEMAD, neboli Festival mladého amatérského divadla je celostátní přehlídka ochotnických souborů, které zůstaly před branami postupu do hlavního programu celostátních, případně národních přehlídek. Ladislav Langr je součástí tohoto festivalu pěknou řádku let. Byl ředitelem, moderátorem, staral se o diváckou porotu a nyní se vrací opět jako ředitel. „Dovolte, abych zdůraznil, že jsem starý věkem, starý funkcí, ale mladý, co se týče nové funkce. Takže jsem starý, starý, mladý ředitel,“ říká Ladislav Langr, kterého letos čeká 53. ročník FEMADU, ale v podstatě je nováčkem. Za tu dobu se festival totiž hodně proměnil.
„Festival jsem přebral ve velmi dobrém stavu,“ říká Ladislav Langr. „Jsem rád, že se nám v loňském roce podařilo udělat 1. ročník českého FEMADU. Moravská přehlídka funguje už dlouho. Jako velké pozitivum vnímám, že se podařilo o FEMADU vytvořit povědomí, že existuje jako jistý fenomén.” FEMAD se také pravidelně těší ze zájmu seminaristů a letos tomu není jinak. Novinkou v nabídce lektor Pavel Khek, umělecký ředitel a režisér Klicperova divadlo, které povede režijní seminář.
Mnoho z nás zná festival FEMAD jako Salón odmítnutých. Tohoto podtitulu se ale podle Ladislava Langra snaží jeho organizátoři vzdát: „V letech 2007 až 2010, když jsme ten festival znovu nastartovali, tak jsem potřeboval nějaký velký marketingový tahák a Salón odmítnutých je samozřejmě velmi silné heslo. Nicméně postupem času se ukázalo, že bude vhodnější označení festival Druhé šance.“ Druhá šance tkví v tom, že inscenace, které se neprobojují z Divadelního Pikniku Volyně na Jiráskův Hronov, mohou putovat právě do Poděbrad. Každý rok se zde setkává řada velmi zdařilých inscenací a doprovodný program k nim je dalším lákadlem. Nabízí se nejen vzdělávací semináře, ale také inspirativní představení z řad profesionálních divadel a samozřejmě setkávání a diskutování o divadle, pověstné besedy v kruhu. Jedná se o moderovanou, vstřícnou diskusi, která dovoluje souborům diskutovat s lektory i diváky v jednom kruhu, na stejné úrovni. „Letos bude moderátorem opět Jakub Charvát,“ doplňuje Ladislav Langr. „Moderátor je tam nejenom proto, aby pomáhal řídit diskusi. Měl by také do debaty vnášet jakýsi nadhled, protože nadhled je velmi důležitý, když se říkají nepříjemné věci. (…) Kritika se nemusí každému líbit, ale dá se to říct s nějakým žertem s nějakou nadsázkou s nějakým přirovnáním, což na běžných porotách a na běžných lektorských hodnoceních neuslyšíte.“
Besedy v kruhu jsou jedním ze specifik FEMADU. Další takovou zajímavostí je, že zde neusedá lektorský sbor, neboli porota, které známe ze systému přehlídek. „Každý soubor má svého delegáta, který má povinnost být na celou dobu festivalu, na náklady pořadatele,“ vysvětluje Ladislav Langr. „Delegát sleduje všechna představení a na závěr potom hlasuje společně s ostatními kolegy o nejlepším představení o nejlepším mužském a ženském hereckém výkonu, o nejinspirativnější scénografii. A k tomu jsou ještě přidány 2 ceny, o kterých se hlasuje v jiných kolektivech, a to je Divácká cena a Cena divadelních seminářů.“
Jednou z posledních novinek FEMADU je vyhlášení celostátní přehlídky Bienále ochotnického plakátu 2024, na které byly přijímány práce z let 2021-2024. „Letos máme 68 plakátů, z nichž minimálně polovina je na velmi dobré úrovni a takových deset je na výtečné úrovni. Máme z toho ohromnou radost. Ceny jsou tam celkem ve třech kategoriích. Jednak je to Cena veřejnosti, která měla možnost hlasovat o tom, které plakáty postoupí do finále. Na sociálních sítích hlasovalo celkem 1250 lidí, to je něco úžasného,“ radostně oznamuje Ladislav Langr. „A z toho tady máme vytipované 3 plakáty, které získaly 1., 2., a 3. místo. Pak tam byla porota odborníků, která uděluje Zvláštní cenu FEMADU a pak je Cena Divadelníka, kterou má na svědomí náš partner Divadelník.cz.“
I součástí poděbradského FEMADU je místní ochotnický spolek JIŘÍ Poděbrady. Pro Ladislava Langra je ale taková spolupráce s organizátory festivalu samozřejmostí. „Zase si nemyslím, že je to něco výjimečného, protože když některý pořadatel pořádá krajskou přehlídku, národní přehlídku, bez spolupráce s místním spolkem to nejde. Takže nejsme v tom výjimeční. Ale jsem rád, že patříme do těch entuziastů, kteří jsou ochotni pro ten festival, který mají ve své působnosti, něco udělat. Samozřejmě nedělá to celý spolek. Dělá to zhruba třetina toho spolku, což činí nějakých pětadvacet lidí. Ale dělají to rádi, nebrblají.“
Historie ochotnického souboru v Poděbradech sahá až k roku 1861. Novodobá činnost spolku se traduje od roku 2000 a v současné době má na repertoáru řadu inscenací pro dospělé i pro děti v nejrůznějších žánrech. „Teď střílím od boku. Řekněme, že máme zhruba osm živých inscenací. Například povedenou pohádku od Kateřiny Vaněčkové, což je ta mladá režijní krev. Pak další pohádku od Nataši Doležalové. Dále pohádka od Mirka Fišera, která má téměř 80 repríz. Pohybujeme se v různých žánrech. Z těch nejstarších věcí Jinak máme několik různých žánrů – asi z těch nejstarších věcí je hořká komedie Grönholmova metoda, potom máme komedii Hlavně důstojně. Hru Mor, což je adaptace románu Alberta Camiho, a často vyjíždíme s Radúzem a Mahulenou,“ vyjmenovává Ladislav Langr opravdu velmi široký záběr poděbradského repertoáru.
Lála byl divadelníkem od malička. Hrál, recitoval a směřoval k tomu, že se divadlem jednou bude živit. Jak ale sám popisuje, ve chvíli, kdy ho nepřijali na DAMU, byl to pro něj konec světa. V dalších letech ale přijímačky znovu nezkoušel. Našel si svou cestu. „Přišla za mnou moje učitelka českého jazyka s tím, abych zkusil žurnalistiku. A tak jsem rychle během 14 dnů, než byly přijímačky na žurnalistiku, díky známosti mého tatínka s redaktorkou Nymburského deníku, napsal 2 články, abych měl ke zkouškám vůbec co přinést. Přijali mě jako 49. Nakonec jsem rád, že mě na tu DAMU nevzali, protože dneska vím, co jsem nevěděl tenkrát; talent, abych byl profesionální herec, jsem neměl. Kdyby mě tam s protekcí vzali, byl bych ve finále nešťastný. Díky žurnalistice se mi otevřela ohromná příležitost, věnovat se divadlu z jiné strany. Celý život jsem byl kulturním redaktorem. Seznamoval jsem se s řadou excelentních osobností od divadla. Díval jsem se jim pod pokličku. Byla to moje velmi pozitivní životní etapa,“ říká Ladislav Langr.
Politika patří k jedné z životních etap Ladislava Langra. A dosud neskončila, protože je jako komunální politik je stále aktivní a pracuje na rozvoji kultury ve svém městě. „Chytáme nový kulturní prostor v Poděbradech, který bychom měli nejpozději na jaře příštího roku otevřít. Je cca pro 120 diváků. Bude to komorní divadélko, společenské centrum, kde se může odehrávat cokoliv a v příštím roce sem zapojíme i FEMAD,“ láká Ladislav Langr. „Poděbrady také potřebují velký společenský kulturní sál, který dosud nemáme. Byl bych mor rád, kdyby se nám do konce tohoto volebního období podařilo rozjet přestavbu prostor, kde by velký sál pro 600/700 lidí byl,“ říká Ladislav, který sice působí velmi klidným dojmem, ale překypuje nezdolným elánem, protože pro kulturu v Poděbradech bojuje všemi svými silami. Jaká pozice v kulturním světě mu ale vyhovuje nejvíc?
Tímto citátem se Ladislav Langr vymezuje na aktivního organizátora kulturního a společenského života. „Jsem aktivní organizátor. Vstupuji do toho kulturního života i jako tvůrce. Což je rozdíl od kritika. Ten eunuch se na to v harému každý den dívá, ví přesně, jak to udělat, akorát to neumí a nemůže. Já nejsem tím kritikem. Jsem ten, který do toho aktivně vstupuje, ale kromě tohoto také organizuje a vymýšlí,“ říká o sobě Ladislav Langr, aktivní divadelník, který má v šuplíku čtyři připravené inscenace. Aktivní rozhodně zůstane i nadále. Můžeme se těšit.
Lála se s námi rozloučil větou, se kterou ho máme všichni spojeného: „Díky, že máte rádi divadlo.“
Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centrum uměleckých aktivit.
Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.
foto: Tomáš Zeman
autor: Lucie Kotěrová
Souhlasím Tyto stránky používají cookies za účelem lepšího komfortu jejich prohlížení. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.