Divadlo má v Chlumci nad Cidlinou tradici dvě stě let. Na budovu divadla si však chlumečtí divadelníci museli počkat dlouho. Hrálo se třeba ve venkovním amfiteátru, dlouho se také hrálo v Sokolovně, jak říká Jaroslav Málek. O divadle jako o kulturním stánku se v Chlumci mluvilo dlouho, ale nikomu se nepodařilo zrealizovat jeho výstavbu. Povedlo se to až současnému panu starostovi Miroslavu Uchytilovi za velké pomoci pana Antonína Lauterbacha, který chlumecké divadlo nesmírně podporoval a zasloužil se také o založení festivalu Klicperův Chlumec.
Jaroslav Málek začal s divadlem asi jako většina divadelníků. Školní divadla, barevní zajíčkové, trpaslíčci a tak dále. Pak se oženil a jeho tchán, pan Josef Kohout v Kosicích, byl vedoucím divadelního souboru Klicpera Kosice, a hned po svatbě začal Jaroslav Málek hrát divadlo. V tomto spolku byl asi do roku 1989, a po delší divadelní pauze přišlo chlumecké divadlo. „V Chlumci mě zaujala jedna věc. Tam byla parta lidí od 18 do 80 let. Když se tam sedělo a vykládali si, tak jsem zíral, protože se bavili velice přátelsky, a o věcech, které si mezi sebou neřeknou ani děti s rodiči. – Ale já jsem je varoval, že do všeho strašně kecám a říkám pravdu.“ Ale Chlumečtí si Jaroslava Málka nechali, a rozhodně dobře udělali. Se souborem má za sebou už pěknou řádku let a plno inscenací.
Jak říká Jaroslav Málek, divadelní soubor Klicpera se zaměřuje na veselohry. Navazuje tak na odkaz otce české veselohry Václava Klimenta Klicperu. Soubor hrál hned několik Klicperových her, dokonce i jeho méně známé rytírny. „Dneska hrát Klicperu, není asi úplně šťastné, protože to není jednoduché, ale několik zdařilých inscenací vzniklo,“ říká Jaroslav Málek, který dál představuje svůj domovský soubor.
U divadelních souborů, které mají dlouholetou tradici, se stává, že v nich hrají celé rodiny. V Chlumci nad Cidlinou už to ale tolik neplatí. Soubor o čtyřiceti aktivních členech zahrnuje všechny věkové kategorie, a to i mužů. Nezřídka se stává, že se zájmem o divadlo se hlásí i další nadšenci. K tomuto nadšení Jaroslav Málek dodává: „Když se souboru daří, tak si myslí většina lidí, že všechno je jednoduché. Pak když poznají, o co jde, tak to vidí jinak. A když se nedaří, tak se do toho lidem moc nechce.“ Vnímání úspěchu je však podle Jaroslava Málka velice rozdílné. V amatérském divadle se někdo chce vyrovnat profesionálům, někdo to dělá pro proces zkoušení, někdo to dělá kvůli divákům a zpětné vazbě. Co je úspěch pro Jaroslava Málka? „Mě baví ten proces zkoušení, a potom, když se mi vrátí energie od diváků.“
Momentálně soubor pracuje ve dvou skupinách, přičemž v každé skupině je jeden režisér. Jako aktivní inscenace na repertoáru je fraška Parfém v ohrožení, a aktuálně má soubor před premiérou inscenace Zdravý nemocný od Moliéra. Host Antré, Jaroslav Málek, říká, že se nebál více zasáhnout do klasického textu: „Hodně jsem to proškrtal. Snažili jsme se, aby ten text diváci pochopili, a aby se u toho pobavili.“
První setkání s Moliérovými texty zažil Jaroslav Málek coby herec. Zahrál si v inscenacích Skapinova šibalství a Zdravý nemocný. Přiznává však, že jako herec Moliérův humor nechápal a moc ho to nebavilo. Moliérem se člověk zkrátka musí pročíst. A to se Jaroslavu Málkovi nejspíš už podařilo, protože ke hře Zdravý nemocný se vrátil jako dramaturg i režisér v jednom. Ať se inscenaci daří!
Připomeneme-li Klicperův odkaz, soubor hraje převážně komedie. Dramat se soubor, dle slov Jaroslava Málka, nebojí, ale nevyhledává je. „Myslím, že to jak je soubor postavený, a jaká kritéria na divadlo máme, tak drama to nesplňuje. Když něco dělám celý rok jako koníčka, tak drama nevyhledávám. Jako diváka mě to baví, ale také to aktivně nevyhledávám,“ dodává ještě svůj divácký pohled Jaroslav Málek.
„Po 200 letech ochotnické tradice Chlumec nad Cidlinou otevřel divadlo, a tak jsme hledali něco,
co Chlumec ještě neviděl. V tu dobu se hrála hra Sugar ve Východočeském divadle v Pardubicích v režii Romana Štolpy. Část souboru jsem vzal na tuhle inscenaci a řekl jsem jim, že tohle bychom mohli nazkoušet. Všichni byli v šoku, ale nepřesvědčili mě, abychom do toho nešli,“ vzpomíná na asi nejúspěšnější inscenaci Jaroslav Málek. Sugar v podání DS Klicpera má za sebou rozhodně nejvíce repríz.
Při výběru předlohy musí Jaroslav Málek myslet především na to, aby si zahráli všichni. To je při počtu chlumeckého souboru velký úkol. A další nelehký úkol přichází hned záhy. „Udržet kolektiv soustředěný a nadšený je někdy o nervy. Zkoušení je kolikrát boj,“ říká Jaroslav Málek. Zároveň ale popisuje svůj režisérský přístup, který je otevřen dialogu a vzájemné spolupráci s herci. „Dávám prostor lidem, aby řekli svůj názor. Netrvám na tom, že můj prvotní nápad je ten nejlepší. Pokud někomu něco v postavě nesedí, tak to řešíme spolu. Při obsazování rolí mám jistotu, že to ten člověk dá. I když si to o sobě možná nemyslí. Nikdy ale nedovolím, aby ze sebe člověk udělal na jevišti hlupáka, pokud to není v roli.“
Čas od času se přihlásí nějaký nový zájemce do souboru. Jak s novými členy Jaroslav Málek pracuje? „Zájemce vezmu na zkoušku, tam se trochu rozkoukají, a když přežijí, tak se pomalu zapojí. Rád je zapojuji hned, jak to jde, protože prvotní nadšení rychle opadá. Za výsledným tvarem málo kdo vidí tolik práce.“
Klicperův Chlumec je festival veselohry. Soubory se mohou sami přihlásit, ale organizátoři chtějí přihlášenou inscenaci vždy vidět. Festival je tedy, dle slov Jaroslava Málka, výběrovou přehlídkou. Porotou jsou režiséři souborů, ale soubory dostávají cenu diváka. Pořádání festivalu nebylo vždy na ochotnících, ale v současné době je to jejich další zamilovaná práce. „Když to pořádá někdo, kdo nemá zkušenost s divadlem ze zákulisí, tak to může být perfektně připravený, ale není tam to srdce,“ říká Jaroslav Málek. To že jsou v Chlumci divadelníci-srdcaři, také bez váhání potvrzuje. A Kateřina Fikejzová Prouzová tedy uzavírá rozhovor se slovy Antonína Lauterbacha: „Divadlo bude vždycky stát na několika málo lidech, kteří mu obětují víc, než od něj kdy můžou dostat.“
Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centru podpory uměleckých aktivit - Impulsu, Hradec Králové.
Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.
foto: Tomáš Zeman
autor: Lucie Kotěrová
Souhlasím Tyto stránky používají cookies za účelem lepšího komfortu jejich prohlížení. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.