Název souboru, Společnost bloumající veřejnosti, původně vznikl už v roce 1996, kdy toto uskupení vzniklo za účelem organizování různých kulturních akcí: výstavy, koncerty, divadla a další. Byla to touha lidí, kteří chtěli v Turnově něco podnikat. Postupem času zůstalo jádro, které si dalo za cíl vysloveně dramatickou tvorbu a zůstalo u divadla, jak vypráví host Kateřiny Fikejzové Prouzové, Jan Marek: „Tohle jádro je asi pět lidí stálých. Ale ono to funguje tak, že když se vybírá nová divadelní hra, tak přijde někdo nový. Protože je v Turnově divadelních uskupení více, tak si různě pomáháme.“
Jan Marek popisuje, že při výběru titulů, které chtějí ztvárňovat, musí proběhnout určitá magie. V souboru si popovídají o tom, jaký žánr by je zajímal, do jakého příběhu nebo tématu by měli náladu, a pak se čte a hledá. A čte se a hledá tak dlouho, než se stane to kouzlo, a Jan Marek vidí text rovnou na jevišti. „My ale nikam nespěcháme,“ říká Jan Marek. „Není to tak, že bychom museli mít každý rok premiéru. Míváme premiéru tak jednou za dva, za tři roky.“
V Turnově zdaleka netvoří jen Společnost bloumající veřejnosti. Toto město je velice bohaté na amatérské divadelní soubory. Jistě je to dáno i tím, že ve městě mají tyto spolky velkou podporu. „Máme štěstí, že máme město Turnov velice nakloněné všem divadelním aktivitám. Takže my můžeme zkoušet přímo v divadle a nemusíme za to platit. Takže to je úplně skvělý. Tímto bych chtěl městu poděkovat,“ děkuje s vděčností Jan Marek.
V Turnově můžete tedy vidět také soubory Nakafráno, kteří se prezentují vysloveně autorským divadlem, Turnovské divadelní studio Antonína Marka, loutkáři Divadlo na židli a Čmukaři, a nový objev je uskupení NOTDIS.
Tato společnost se hlásí ke klasické činohře, a svou práci odkazuje na hereckou školu Michaila Čechova. Poctivě pracují na tom, aby se celý soubor svojí tvorbou bavil, a aby bavil samozřejmě diváky. I v Turnově jsou divácky nejoblíbenější komedie. Jan Marek ale říká, že jim nejde pouze o tu švandu: „Vždycky se snažíme vybrat takový text, aby to nebyla jenom sranda pro srandu, ale aby tam ten tragický příběh byl. Vždycky by se mělo jedno dotýkat druhého.“
V letošním roce se Společnost bloumající veřejnosti představila v Červeném Kostelci s inscenací Záblesk. Tato komedie je postavená na slepotě všech postav. „Text nám nepřišel dramatický, přesto že je tak psán. Gagy, které tam jsou popsané, nám nepřišly dotažené, a hlavně jsme zásadně změnili konec. Ta úprava byla taková, že si dovolujeme říct, že je to hra autorská,“ vysvětluje Jan Marek o zatím poslední inscenaci, kterou režíroval, ale kde také hraje.
Jan Marek se také s vervou pustil do režie, a přitom ztvárnil jednu z postav, v již zmíněné inscenaci Záblesk. Také přiznává, že se hraje a zároveň režíruje blbě. „Je to delší příprava. Musím mít předem připravené aranže, scénografii. Ale netroufal bych si tu hru zrežírovat sám, aniž bych si řekl někomu o pomoc,“ říká Jan Marek, a jak dál popisuje, zkoušení této hry byla úplně nová zkušenost. „U komedií, které jsme znali, se dalo do jisté míry improvizovat. Tady to nejde, protože tady jsou fóry přesně napsané a přesně naaranžované. Je to všechno hodně vydřený.“
Inscenace vznikala během covidové divadelní pauzy, a i tak se dočkala premiéry, a navíc je velice úspěšná. Jan Marek popisuje, že mnoho zkoušek proběhlo pouze telefonicky. Zkrátka s touto inscenací přišlo do souboru mnoho nových zkušeností, a jak je vidět, využity jsou naplno.
„Postupové přehlídky jsou přínosné, protože se s někým konfrontujeme. Potom když máme možnost zůstat na přehlídce, a bavíme se s ostatními soubory, tak si povídáme o tom, jak pracujeme,“ uvádí svůj pohled na postupové divadelní přehlídky Jan Marek. „Když jsem já začínal, tak jsem měl pocit, že poroty jsou kruté. A postupem času jsem pochopil, že tam jsou proto, aby nás nejen chválili, ale aby poradili.“
Jan Marek začínal s divadlem už na základní škole. Skrytou touhu po divadle odhalila dívka, do které byl Honza zakoukaný, a tak, jak říká, i díky tomu se dostal k divadlu. „Život bez divadla už si úplně představit neumím. Představa života bez divadla je smutná. Člověka to naplňuje.“ – Ano, bez divadla o to opravdu nejde! Známe to všichni…
Iniciačním diváckým zážitkem pro Jana Marka bylo představení pod taktovkou Petra Hakena Biloxi Blues, o šestici mladých kluků, kteří jedou na frontu. Příběh problémové puberty v konfrontaci s hrůzou války. „A to jsem si říkal, že s touhle partou bych to divadlo chtěl dělat.“
S Turnovským studiem Jan Marek nějakou chvíli zůstal, hrál, a také režíroval. „Hrozně hezká inscenace, kterou jsme dělali ještě pod Turnovským studiem, byla Tancovačka od Slawomira Mroźka. To na mě silně působilo, a dodnes když si vzpomenu na to zkoušení ve sklepě, tak to bylo hrozně intenzivní.“ Tolik vzpomínka na svou hereckou pozici, nicméně přišla příležitost i k té režii, ke které se Jan Marek přihlásil po třech letech u Petra Hakena. „První jsem tam režíroval Inferno – docela těžká věc. A pak už jsem režíroval pořád. Baví mě to, protože divadlo od jak živa vnímám jako syntézu, nemůžu dělat jedno a nezajímat se o druhý,“ říká poučený herec a režisér, Jan Marek.
Jan Marek, další milovník divadla, vyzařuje vstřícným, poctivým a optimistickým dojmem. Není divu, že touto aurou přitahuje divadelní svět, který je mu nakloněn. O domácích divácích mluví jako o vstřícných, o svých kolezích z divadla hovoří jako o skvělých lidech, kteří jsou navíc zodpovědní a disciplinovaní. Honzovi s divadlem pomáhá i jeho žena, která se stará o všechny administrativní věci. No uznejme, to je sen. Třeba je na to nějaký fígl, recept. Jak se vlastně Jan Marek připravuje na zkoušku? Ptá se Kateřina Fikejzová Prouzová.
„Než jdu na zkoušku, tak si napustím vanu a učím se text. Jako režisér si hodně kreslím. Tužka a spousta papírů. Snažím se tomu věnovat spoustu času na začátku, než se jde do samotného zkoušení. Když se to vymýšlí až během zkoušek, tak je to spíš na škodu,“ říká Jan Marek, který je režisérem liberálním, jak říká, nicméně demokracie funguje jen do jisté fáze zkoušení. Nenutí herce, aby hráli něco, v čem se necítí, ale má jasnou, režisérskou představu.
Amatérské divadlo je o lásce, o nadšení, a o mnohdy i o trpělivosti. Jan Marek mluvil o tom, že nemůže herce potlačovat tak, aby jejich role byla pouze oplodněna. Stalo se mu ale také, že musel před svými milými herci obstát při nelehkém rozhodnutí. „Jednou jsme odehráli jenom premiéru a pak už jsem to stáhnul. Měli jsme to úplně špatně dramaturgicky uchopené. Byli jsme úplně mimo a lidé nerozuměli, co to mělo být,“ vzpomíná Jan Marek. „Přemýšleli jsme, jak to udělat jinak, ale zabalili jsme to. Musel jsem si hodně lidí udobřovat. Pak už se nám to naštěstí nestalo.“
Je to opravdu nedávno, co se turnovští připojili k našemu sdružení. Jan Marek se zatím nechává překvapit, co toto členství přinese. Jistě příjemným setkáním v rámci VSVD byl tento rozhovor, který Honza zakončuje krásnou charakteristikou svého souboru. „Snažíme se hrát poctivý divadlo, a snažíme se přiblížit lidem příběhy obyčejných lidí, které ale pod drobnohledem tak obyčejné nejsou. Snažíme se najít v komedii tragično a v tragédii komično.“
Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centru uměleckých aktivit.
Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.
foto: archiv Jana Marka
autor: Lucie Kotěrová
Souhlasím Tyto stránky používají cookies za účelem lepšího komfortu jejich prohlížení. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.