Jakuba Pilaře znají divadelníci především jako herce a režiséra souboru ŽUMPA z Nučic. Jako člen ADA se angažoval jako jeden z mladší generace členů, a tak byl nedávno zvolen za předsedu, který má toto sdružení vést a rozvíjet dál v její aktivitě. „Dnes je ADA organizace, která chce fungovat celorepublikově ve smyslu toho, že například účastníci kurzu můžou být z celé republiky bez ohledu na členství v nějakém souboru. A taky nemáme žádnou kmenovou základnu souboru, jako to má třeba SČDO nebo VSVD. ADA tohle nemá, a dalo by se říct, že funguje nad těmi soubory, kdy členy přijímá, ale snaží se souborům především poskytovat nějaké zázemí. Členství ale nevyžaduje,“ uvádí Jakub Pilař sdružení ADA.
„Byla sezvána rada a hlasovalo se s tím, že jsme byli osloveni společně s Tomášem Čivrným a Martinem Kozákem jako lidi, kteří přišli jako nováčci do širšího vedení ADA. Měli jsme se dohodnout, kdo by toho předsedu dělal. Já jsem měl vedle kluků méně práce, a také jsem měl vlastně chuť se do toho pustit,“ popisuje Jakub Pilař svou cestu k předsednictví. „Zatím od zvolení proběhlo asi měsíc a půl, ale moje činnost je určitě pořádání přehlídek, jednak těch co jsou v plánu, a asi vyjde brzo na světlo ještě jedna, kterou budeme jako ADA pořádat. A dál je v plánu určitě vzdělávání, režijní škola. Máme i další nápady na vzdělávání. A rád bych dělal i vzdělávací kurzy pro celé soubory. To bych rád letos rozjel. – Můj cíl je, nějak pokračovat a nabízet jistý servis. Smyslem nové přehlídky by mělo být, vytvořit nový prostor.“
Jakub Pilař už v úvodu svého povídání zmínil, že jistou nevýhodu ADA vidí v tom, že nemá svou stálou členskou základnu souborů. Okolo ADA se tak pohybuje méně lidí, kteří přímo pro sdružení pracují a mohou ho rozvíjet. ADA má své pole působení především v Praze a jejím okolí. Nicméně při pořádání vzdělávacích kurzů má dosah celorepublikový. Sjíždějí se studenti – zájemci o divadelní vzdělávání opravdu ze všech koutů republiky.
ADA pravidelně pořádá vzdělávací kurzy. Hlavním a dlouhodobým kurzem je Škola základů činoherní režie. „Školička má velkou působnost,“ říká Jakub Pilař, který dál přibližuje organizaci tohoto kurzu. „Střídalo se, že jeden běh pořádalo SČDO další rok ADA. Jde o dvouletý vzdělávací běh, kdy je vzdělávání každý měsíc, a stojí to pouze 4000,-kč. Máme na to granty od Ministerstva kultury. Kdokoliv se může přihlásit.“
Kurzy probíhají v obci Nučice (Praha-západ), která poskytuje možnost, pronajmout si prostor za velice slušnou částku jak na vzdělávání, tak na festival. Nučice s DS ŽUMPA tedy nabízí prostor pro školičku, který má spoustu benefitů. „Pokud není člověk náročný na spaní, tak v divadle je spoustu krásných zákoutí, kde se dá přespat. Skladujeme i nějaké matrace, a studenti to mají celkem pohodlné. Předně jde o to, co zajišťují garanti. A v letošním běhu to udělali chytře, že v první polovině běhu to bylo jako všeobecné divadelní vzdělávání. To znamená, že na začátku přijela Evička Kodešová mladší, která udělala herecký víkend, potom tam byla Eva Spoustová na jevištní řeč. Nejprve tedy studenti prošli trochu herecké dovednosti, protože i režisér by to měl znát. A pak se začalo na práci s textem a studenti dostali Veselohru na mostě. A to studenti nyní upravují, a budou to inscenovat. Pracují asi ve čtyřech skupinách. Rádi bychom z toho udělali takový happening. Máme v Nučicích takový hezký most, tak tam by se mi to moc líbilo,“ vidí jasně úspěšné dokončení současného běhu Školičky činoherní režie Jakub Pilař.
Vedle edukce ADA nabízí i vydávání pomůcek, jako třeba brožury ohledně techniky, nebo zapůjčení knih-divadelních her. Ovšem i v rámci metodiky ADA nabízí své služby. Může poskytnout nebo zprostředkovat poradenství v různých složkách divadelní práce. „Bylo by to pěkný, nabízet něco takového, ale to zatím nemáme. Můžeme opravdu spíš zprostředkovat. To že vypisujeme ty kurzy, tak to je asi hlavní impuls k tomu, že můžeme poskytnout nějakou pomoc. Tak já předám kontakt na toho, kdo je kompetentní, třeba když mě někdo oslovil, ať jim pomůžu s dramaturgií, tak jsem nasměroval na Petru Richter Kohutovou,“ objasňuje nabídku ADA Jakub Pilař.
Padla zmínka o nově připravované přehlídce, a Jakub Pilař odtajňuje záměr. „Je to v jednání a jsme před oficiálním potvrzením, ale ono se o tom hodně mluví, že by bylo fajn, aby se vedle moravské části FEMADU, znovu obnovila i ta česká přehlídka. A hodně se toho chytil Robert Kuneš z Plzně. On tím začal žít, já jsem mu nabídl produkční pomoc, a teď se do toho vložila i ADA v rámci nabízení lektorů. Teď vlastně dáváme dohromady propozice přehlídky, a už jsou první soubory, které byly doporučeny z přehlídek. Takže první doporučené soubory už byly osloveny.“
„Já si myslím, že ta myšlenka je o tom, aby to bylo maximálně stejný jako současný FEMAD. Do programu v Plzni se vjede asi 7-8 představení, takže asi bude fungovat nějaká rada, která z těch doporučení vybere, pokud budou mít všichni zájem a čas se zúčastnit. A skrze tuhle cestu by měli možnost dostat se na FEMAD v Poděbradech.“
ADA pořádá POPAD od roku 1990. Specifik pro tuto přehlídku je mnoho a jsou spíš negativní ve smyslu toho, že to je ta Praha, jak o tom hovoří Jakub Pilař. „Těch možností a divadel je v Praze mnoho, ale spíš jde o to, že to nemá stálého diváka. Přehlídka v Červeném Kostelci naláká stálé diváky a fanoušky divadla. Lidi, kteří v sídlištní zástavbě jenom přespávají, tak dění v této lokalitě je příliš nezajímá. Není to úplně negativum, je to něco, s čím musíme trochu bojovat. Pokud bychom ty diváky chtěli skutečně nalákat, tak je musíme nějak vychovat. My jsme se o to pokusili, že jsme navázali kontakt s místními soubory, ale rádi bychom, aby tu přehlídku organizovali spíš oni, než ta ADA. Aby ten Radotín obecně zjistil, že tam je nějaká přehlídka, na kterou má význam přijít. Tohle je význam pro POPAD.“
Souborů na letošní POPAD bylo osm. Nominace udělena nebyla, za to byla udělena tři doporučení. Existuje i dětská část POPAD, ale dle slov Jakuba Pilaře z nějakého důvodu není úplně zdroj souborů s pohádkami pro děti, pro postup na Popelku Rakovník.
Jakub je vedle předsednictví ADA především aktivním divadelníkem. Například je autorem a interpretem Vitamínové pohádky. Jde o typ bramborového divadla, se kterým sehrává už několik let pohádku o bramborách, cibuli a další zelenině.
Jako režisér vytvořil inscenace Klub a Přiznání, při které smlouval cenu autorských práv korespondencí s anglickou agenturou. „S Přiznáním to bylo tak, že jsem přečetl několik desítek monodramat, tohle mě zaujalo, a psal jsem do Anglie o autorská práva každý půlrok. Takhle jsem vytrval dva roky. Během toho jsem na tom textu pracoval. Pak proběhl email o tom, že by to šlo, nakonec jsem usmlouval i cenu ze 100 liber na 75 liber za uvedení.“
No a jako interpret Jakub vystupuje v inscenaci Sex, podle hry Pavla Kohouta. „Sex je velká radost, protože tvůrčí tým, který si Jarda Kodeš svolal, to je radost. Tvůrčí proces byl úžasný. Hned na první čtenou přivedl tým, který začal tvořit, a byl to fajn pocit a bylo to skvělý ten vznik. Pavel Kohout byl na pražské premiéře, ale přijel i k nám do Nučič, a na konci června hrajeme v Činoherním klubu, tam už si koupil lístky.“ Jakub Pilař má ještě sám, opět jako režisér, rozdělanou novou hru, Srdeční slabost. Její přípravy jsou v plném proudu a brzy se začne zkoušet.
Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centrum uměleckých aktivit.
Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.
foto: Tomáš Zeman
autor: Lucie Kotěrová
Souhlasím Tyto stránky používají cookies za účelem lepšího komfortu jejich prohlížení. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.