Divadlo Exil zve do Pardubic na Hru na vlka

V sobotu 2. března Divadlo Exil uvedlo v premiéře komedii Hra na vlka. Původní česká hra je komedie pro jednoho herce a čtyři herečky.

Pro Alexandera Andrejse je to režijní debut. Kmenový herec Divadla Exil vystudoval Vyšší odbornou hereckou školu. A právě tam se poprvé s touto hrou setkal. S tehdejšími spolužáky založili divadlo La´My. Režisérka Vanda Zaplatílková Hutařová se tenkrát stala i autorkou. Napsala hru Vlk in fabula, kterou teď Divadlo Exil uvádí pod názvem Hra na vlka.

Příběh nás vtáhne do knihy. Na jevišti jsou románové postavy, které dávají svému autorovi pořádně zabrat. A mají k tomu důvod. Autor je napsal podle svých bývalých partnerek. A ani jednu nešetřil. Spisovatel dohání do extrému jejich charaktery. Jenomže nepočítá s tím, že mu postavy ožijí a budou chtít svou pomstu.

Alexandr Andrejs ztvárnil na prknech Divadla Exil řadu rolí. Do režie se pustil poprvé za podpory své ženy Simony, která se chopila produkce. Kromě toho stojí i ve Hře na vlka na jevišti. A kdybychom se měli pouštět do bulvárních informací, prozradíme, že se tento pár dal dohromady právě v Divadle Exil a nejednu zkoušku inscenace shlédl i jejich roční syn Tobiáš. Ale zpět k divadlu.

„Samozřejmě, že ne vždy se s manželkou na všem shodneme. Ale na většinu věcí, máme stejný názor. Řekl bych, že se doplňujeme“, uvádí Saša Andrejs.

Když herec zkusí režírovat, najednou vidí některé věci úplně jinak. „Jako herec jsem nechápal, proč nás režisér kárá, když neumíme text. A uznávám, že pohled zvenku je jiný, než pohled a pocity z jeviště.

A co zodpovědnost? Tu režisér raději ponechá své manželce. Více se dozvíte ve videu na této stránce.

O čem inscenace je, jsme už naznačili na začátku. Na konci buďme tedy trochu sdílnější.

Hlavní hrdina příběhu, spisovatel Paul, oživuje vzpomínky na čtyři ženy, se kterými měl vztah. Zaměřuje se na jejich dominantní vlastnosti a nevykresluje je právě lichotivě. Předkládá své partnerky čtenáři jako karikatury. Na sebe hledí nekriticky. Může mu to projít? Spisovatel zapomněl, že příběhy mohou ožít. A co teprve, když se Jiřina, Mia, Kristýna a Emma setkají? Paul přestává být pánem svého vlastního románu.

Nadsázka, humor, extrémní situace, nejen to přináší současná komedie Hra na vlka. Každý má ze svých školních let s hrou na vlka zkušenost. Kolik „oveček“ Paul pochytá? Nestanou se z ovcí po chycení vlčice stejně jako v nevinné dětské hře?

Inscenace výrazně používá stylizace a nadsázky. Jde o svěží text plný humoru i intelektuálních odkazů. Autorka Vanda Zaplatílková Hutařová napsala chytré dílo. A Divadlo Exil se ho chopilo bezezbytku a se smyslem pro detail. (Názor autorky článku.)

Autor: Kateřina Fikejzová Prouzová